Pokusy na zvířatech

16. května 2013 v 19:22 | Alena
Každý asi slyšel o pokusech na zvířatech. Co ale o pokusech na zvířatech víte? Zvířata, do kterých se píchají injekce a všelijak se rozřezávají na kousky... Kdo by se v tom chtěl šťourat? Tento článek je věnovaný těmto hnusným věcem. Pokud se chcete o testování zvířat dozvědět víc, je tento článek právě pro vás :).

Každoročně je na celém světě použito pro pokusy nejméně 115 milionů zvířat. To je opravdu moc :(. Ještě k tomu se testuje i na primátech, což jsou, jak víte, naši příbuzní. Spousty lidí dokonce ani neví, že tisíce zvířat trpí jenom kvůli otestování domácích přípravků apod.

Humánní vzdělávání
Někteří studenti se již na střední škole setkávají s pitváním zvířat. Na některých vysokých školách přírodovědného zaměření pak bývají pitevní praktika a pokusy na zvířatech součástí výuky. Používání zvířat usmrcených za účelem pitvy a provádění pokusů na zvířatech však není nutné. Na řadě středních a vysokých škol již byly tyto invazivní metody úspěšně nahrazeny alternativními metodami a studentům se tak dostává kvalitnějšího a komplexnějšího vzdělání. Toto jsem si hodně často říkala. Proč se třeba neučí podle nějakých obrázků, nebo tak něco. Vždyť spousty lidí nejde na vysokou kvůli tomi pitvání...
Pitvání mi připadá velmi zbytečné. Co vám?
Pokusy na nejbližších pžíbuzných
V EU je každoročně použito více než 10 000 primátů pro pokusy kvůli jejich genetické podobnosti s lidmi - avšak právě tato podobnost činí jejich utrpení neospravedlnitelné.
Primáti jsou inteligentní a společenští tvorové s komplexními potřebami. I přesto jsou však podrobováni mnoha stresujícím a náročným experimentům. Kombinace nejmodernějších vědeckých metod a populačních studií vykazují mnohem spolehlivější výsledky a jsou samozřejmě daleko humánnější než pokusy na primátech.
Nejsou ale pokusy jako pokusy. Jsou ty pokusy, při kterých zvířata trpí. pak jsou ještě pokusy jiné, takové dobré. Třeba když se dělal pokus, jestli se šimpanzy a jiná zvířata poznají v zrcadle. Nebo se pomocí pokusu zjistilo, že se šimpanzy dokáží na něco těšit.
Ty špatné pokusy jsou však častější...
Tento týden chci věnovat testování na zvířatech. Tak teda doufám, že si to někdo přečte :(
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Angela Angela | E-mail | Web | 18. května 2013 v 13:26 | Reagovat

Jsem proti týrání tvířat, je to strašné... V žádném případě bych nikdy nešla na vysokou s podobným zaměřením, už i z toho obrázku se mi dělá špatně. Třeba ještě pochopím (i když asi taky ne), když je nějaké zvíře mrtvé a vědci zkoumají něco související takhle s přírodou nebo chtějí něco zjistit o tom zvířeti, ale pokud je to jenom kvůli domácím přípravkům a třeba kosmetice, tak jsem zásadně proti tomu.

2 Atsea Atsea | Web | 23. června 2013 v 9:27 | Reagovat

Mám dotaz:chci být veterinářka, no ale s míma známka, no nevím. V tom případě bych chtěla být třeba zooložka, a má otázka z ní: cítí se zvířata v zoo dobře?(vím že patří do přírody)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama